Filtrowana czy butelkowa?
W ciągu jednej minuty na całym świecie kupujemy ok. 1 000 000 butelek plastikowych z wodą. Daje to prawie 17 000 butelek… na sekundę, które – po opróżnieniu zawartości – trafiają na co najmniej 450 lat na wysypiska śmieci, do mórz i oceanów. Koszt butelkowania wody przewyższa ponad 2 000 razy spożywanie wody kranowej i niesie ze sobą poważne ryzyko wprowadzania do naszych organizmów mikrocząsteczek plastiku. Te pozostaną z nami już na zawsze.
Może warto zatem zmienić nasze nawyki?
Woda filtrowana a woda w butli

Przez wiele lat na rynku polskim dominował system polegający na regularnych dostawach wody w butlach pięciogalonowych (18,9 L). Montowało się je w dedykowanym dystrybutorze i wymieniało w miarę potrzeb. Woda mogła być, w maszynach z wyższej półki, dodatkowo ogrzewana lub chłodzona. Z czasem filtry do wody stały się wydajniejsze, bardziej kompaktowe i przystępne cenowo, co wprowadziło alternatywy do dostaw butli w postaci dzbanków, dystrybutorów wody czy systemów odwróconej osmozy.
Dlaczego coraz więcej osób szuka alternatywy dla – wydawałoby się – czystej wody źródlanej, którą regularnie ktoś nam przywozi? Można wyróżnić trzy powody:
Koszt
Zobowiązujemy się do płacenia za określoną pulę dostarczanych butli z wodą, niezależnie od konsumpcji. Sezonowa zwyżka zapotrzebowania (i tym samym kolejne butle) jest najczęściej usługą dodatkowo płatną. Podobnie jak sanityzacja samego dystrybutora.
Woda filtrowana i jej zalety
Trzymając się wyszczególnionych powyżej powodów można powiedzieć, że woda filtrowana jest po prostu relatywnie tania, zdrowa i w stopniu minimalnym obciąża środowisko naturalne. W szczegółach wygląda to następująco:
Czy to się opłaca?
- Miesięczny czynsz podstawowego dystrybutora wody jest porównywalny do pakietu 2-3 butli od innego dostawcy.
- Woda jest cały czas dostępna w niezmienionej, najwyższej jakości. Zarówno zimą jak i latem.
- Koszt jest w 99 % taki sam każdego miesiąca, co łatwo ująć w budżecie.
- W pakiecie otrzymujemy bezpłatny montaż i dalszy regularny serwis wraz z wymianą filtrów i sanityzacją.
- Naprawy w wyniku wad fabrycznych nie obciążają klienta.
Czy jest zdrowe?
- Nie wymieniamy butli w dystrybutorze, przez co ich obsługa jest bardziej komfortowa.
- Woda wodociągowa jest regularnie badana przez Sanepid i musi spełniać normy bezpieczeństwa.
- Uzdatnianie wody nie pozbawia jej drogocennych pierwiastków i mikroelementów.
- Filtry są regularnie wymieniane co 5-7 miesięcy, aby zachować ich maksymalną wydajność.
- Podczas serwisów dystrybutory wody i warniki są dokładnie odkażane.
Co ze środowiskiem?
- Brak produkcji butli, ich transportu i magazynowania.
- Zastosowanie automatycznych termostatów ogranicza pobór prądu.
- W wielu modelach dystrybutorów i warników występuje tryb pracy z obniżoną wydajnością.
- Część urządzeń powstała przy wykorzystaniu materiałów z recyklingu.
- Jedynym odpadem są filtry, których wkłady można odnawiać.
Na czym polega filtrowanie
Filtr sedymentacyjny redukuje mętność wody. Jego wkład o przepuszczalności 5nm usuwa z cieczy wszelką zawiesinę, także tę niewidzialną dla ludzkiego oka. Są to najczęściej opiłki rdzy, ziarenka piasku czy szlam i inne organiczne zanieczyszczenia. To działanie wpływa pozytywnie na efektywność kolejnych filtrów.
Aktywny węgiel wiąże zanieczyszczenia chemiczne i organiczne, redukuje mętność wody. Usuwane są pozostałości insektycydów, pestycydów, benzenu, pierwiastków petrochemicznych, PCB, defoliantów, chloru oraz wszelkich innych zanieczyszczeń szkodliwych dla zdrowia lub wpływających na smak i zapach wody.
Stosowanie polifosfatu spożywczego pozwala zmiękczyć wodę i tym samym zauważalnie zredukować odkładanie się kamienia. Instalacje ubogie w mikroelementy wymagają montażu filtrów mineralizujących. W starych sieciach wodociągowych woda ma często metaliczny posmak, więc montujemy filtry redukujące żelazo.
Fakty i mity
- Woda z kranu jest bezpieczna: Woda z kranu nie zawiera groźnych dla zdrowia i życia bakterii czy wirusów. Jej próbki są regularnie badane przez lokalną stację Sanepid.
- Twarda woda jest korzystna dla ludzkiego organizmu: Tak, ponieważ dostarcza duże ilości wapnia, magnezu czy sodu.
- Gotowanie wody zmiękcza ją: Zgadza się, ponieważ w tym procesie wytrącane są niektóre minerały.
- Picie dużych ilości wody poprawia metabolizm i zmniejsza łaknienie: Pomaga zatem podczas diety i odchudzania, a także stanowi naturalne lekarstwo na problemy z cerą.
- Wodę najlepiej pić małymi porcjami ale często: Dzięki temu osiągniemy najwyższy stopień nawodnienia organizmu, który nie musi pozbywać się nadwyżki. Ta pojawia się, gdy łapczywie i w bardzo krótkim czasie przyjmiemy dużą ilość wody.
- Leki najlepiej popijać wodą: Woda filtrowana jest neutralna i obojętna dla zdecydowanej większości leków. Przyspiesza rozpuszczanie medykamentów, a jej odpowiednia ilość pomaga przy usuwaniu z organizmu ich metabolitów.
- Należy pić wodę kiedy czujemy pragnienie: Picie wody dopiero w momencie odczuwania pragnienia to zły pomysł, ponieważ organizm wysyła sygnał, że jest już odwodniony. Dlatego należy nawadniać się regularnie, nawet gdy nie czujemy takiej potrzeby.
- Twarda woda powoduje problemy w pracy nerek: Problemy z nerkami powstają w wyniku zaburzeń metabolizmu i na skutek nierozpuszczonych szczawianów, fosforanów czy nawet cholesterolu, ale nie w wyniku picia wody. Osobom z kamicą nerkową zaleca się wręcz spożywanie dużych ilości niskozmineralizowanej wody.
- Woda filtrowana musi być zawsze przegotowana przed spożyciem: Nie zawsze powinniśmy gotować wodę, ponieważ w tym procesie tracimy wiele cennych mikroelementów.
- Picie wody nie odchudza: Woda nie dostarcza żadnych kalorii i pomaga hamować uczucie głodu wypełniając żołądek. Zwiększone spożycie wody i zastąpienie nią wysokokalorycznych potraw w krótkim czasie może skutkować obniżeniem masy ciała nawet o kilka kilogramów.

Dystrybutory wody

Filtry i akcesoria
