Ciekawostki o wodzie

Woda to życie. To banalne stwierdzenie jest dla nas tak oczywiste, że nie zastanawiamy się nawet nad jego faktyczną złożonością. Woda po prostu jest – pada w formie deszczu lub śniegu, wypełnia stawy i jeziora, napełniamy nią baseny czy poidła dla zwierząt i jest zawsze dostępna gdy odkręcamy kurek w kranie. Woda jest prawie wszędzie. Wbrew pozorom to jedna z najciekawszych substancji znanych człowiekowi, a jej właściwości fizyko-chemiczne są naprawdę zdumiewające. Nie zastanawiamy się na co dzień dlaczego np. jest najlepszym rozpuszczalnikiem albo ile jej potrzeba do wyprodukowania pary jeans’ów. Szkoda. Poznaj – naszym zdaniem – najfajniejsze ciekawostki o wodzie.

Subiektywne ciekawostki o wodzie

Woda jest praktycznie najpopularniejszą substancją w znanym człowiekowi wszechświecie. Jest nie do końca poznaną, a już na pewno niedocenianą, ponieważ przywykliśmy do jej stałej obecności w naszym życiu. Faktycznie, jest wszędzie dookoła – nawet w powietrzu. Pijąc poranną szklankę życiodajnego płynu powinniśmy z większym szacunkiem konsumować każdy łyk pamiętając, że ten związek wodoru i tlenu to prawdziwa magia. Dlaczego?

Wrzątek zamarza najszybciej

Efekt Mpemby – tak nazywamy zjawisko, w którym bardzo gorąca woda przejdzie do stanu stałego szybciej niż ta w temperaturze pokojowej. Zaobserwował to po raz pierwszy we współczesnych nam czasach (1963 r.) tanzański uczony, Erasto B. Mpemba. Pierwszym w ogóle znanym uczonym, który zwrócił uwagę na właściwości wody był Arystoteles. Przez bardzo długi czas ten fascynujący ewenement był niemożliwy do wytłumaczenia… aż do 2013 roku. Wtedy bowiem naukowcy wykazali, że za tę cechę wody odpowiadają wiązania wodorowe. Ich specyfika, a raczej reagowanie na schładzanie bądź podgrzewanie, ma bezpośrednie przełożenie na efektywne oddawanie energii. Innymi słowy, (kowalencyjne) wiązania wodorowe wrzątku są na tyle rozluźnione i odległe od siebie, że oddają energię zbliżając się ponownie. To dość zagmatwane zagadnienie, choć potwierdzające supernaturalne właściwości wody.

Woda do picia? Tylko z cytryną

Woda doskonale nawadnia, ale z dodatkiem cytryny ma dodatkowe właściwości prozdrowotne. Ciekawostki o wodzie dotyczą także tego jak się odżywiamy.

ciekawostki o wodzie, woda z cytryną, dello.com.pl, bezbutlowe dystrybutory wody, strefa wiedzy, blog
  • Czujesz się ciężko? Masz wzdęcia? Sięgnij po szklankę wody z cytryną, ponieważ niekoniecznie problemem jest większa waga a wzdęcia. Połączenie wody i cytryny ma delikatne działanie moczopędne i pomaga pozbyć się nadmiaru płynów z organizmu.
  • Jedna średniej wielkości cytryna dostarcza ok. 20 % dziennego zapotrzebowania dorosłego człowieka na witaminę C. Ta z kolei działa jak utleniacz w naszym układzie odpornościowym. Z tego powodu warto włączyć ten owoc do diety, przynajmniej w okresie jesienno-zimowym i odeprzeć ataki wirusów.
  • Cytryniany zawarte w wodzie z cytryną są skutecznym orężem w walce z kamicą nerkową, a dokładniej szczawianami. Szacuje się, że ok. 9 % ogółu populacji zmaga się z tą bolesną przypadłością. Dlatego jeżeli diagnoza wykazała ten specyficzny rodzaj kamieni w organizmie, warto sięgnąć po wodę z odrobiną cytryny. Specyfika tego połączenia świetne rozpuszcza zalegające toksyny w nerkach.
  • Zdrowa dieta wymaga dużej ilości błonnika. Jeśli wizja spożywania dużej ilości warzyw, owoców czy zbóż nie jest przyjemna, warto dać szansę choćby cytrynie. Kilka kropel soku w szklance ciepłej wody wypite na czczo, przed śniadaniem, działa cuda. Jak widać, połączenie wody i tego owocu ma kolejną właściwość – lekko przeczyszczającą.
  • Dobrze nawilżona skóra wymaga picia dużej ilości wody. Co, jeśli dodamy cytrynę? Tylko ten efekt wzmocnimy i pozbędziemy się pierwszych bruzd czy zmarszczek na twarzy. Nie da się tego zastąpić nawet najbardziej wyszukanymi kremami, ponieważ te działają od zewnątrz.
  • Cytryna ma kwaśny smak, ale nie ma możliwości zakwaszania organizmu. Jej sok ma właściwości mocno alkalizujące pomimo faktu, że jego pH to 2,5. Za ten fakt odpowiadają związki mineralne zawarte w owocu, m. in. dwuwęglan sodu. Ten związek reaguje z kwasami metabolicznymi zobojętniając je i utrzymując odczyn płynów ustrojowych w ciele człowieka w stanie lekkiej zasady. Można więc stwierdzić, że picie wody z cytryną może skutecznie pomóc odzyskać równowagę kwasowo-zasadową.

Twoje jeansy to ponad 4000 litrów wody

Woda jest istotnym elementem w produkcji wielu przedmiotów codziennego użytku. Co więcej, zużywa się tylko tę słodką, której na planecie mamy ok. 1 %! Kilka lat temu jedna z popularniejszych marek spodni jeansowych (szczycąca się ekologicznym podejściem do biznesu) zleciła firmie zewnętrznej analizę wpływu własnej produkcji na środowisko. Efekt był przerażający. Jedna para spodni to ok. 4000 litrów pitnej wody. Połowa tej wartości to uprawa pól bawełny, druga połowa to sam proces produkcji oraz utrzymanie (pranie podczas użytkowania). Mniej ekologiczni producenci potrzebują z kolei nawet 11000 litrów wody na 1 kg jeansów. Dane analityczne wykazują, że ponad 25 % wszystkich pestycydów używanych na świecie trafia na pola bawełny. Do tych analiz nie wliczono śladu wodnego powstającego przy utylizacji produktów. Może zatem warto pochodzić w bawełnianych spodniach nieco dłużej?

Ciekawostki o wodzie? Ty nią jesteś

Płód w ciele kobiety to prawie 95 % wody, niemowlę 80 %, a dorosły człowiek 60-70 %. Skoro jest to przeważający składnik ciała to chyba możemy stwierdzić, że jesteśmy wodą? Jest ona tak popularna w naszych ciałach, że kilka dni bez przyjmowania płynów potrafi zabić. Jakie zatem funkcje pełni woda w organizmie człowieka?

szklanka wody z limonką, nawadnianie organizmu, bezbutlowe dystrybutory wody, dello.com.pl, strefa wiedzy, blog
  • Metabolizuje węglowodany czy białka z pożywienia i jest kluczowym składnikiem śliny wspomagającej przemieszczanie pokarmów.
  • Najmniej wody, ok. 31 %, zawierają kości, podczas gdy mózg, serce, nerki czy płuca nawet do 84 %.
  • Ciało z dużą ilością tkanki tłuszczowej zawiera mniej wody. Analogicznie, umięśnione i szczupłe osoby mają jej w organizmach więcej.
  • Już przy utracie 1 % wody nasza skuteczność umysłowa i fizyczna zauważalnie spada. 2-3 % mniej wody powoduje wzmożone uczucie pragnienia. Utrata wody na poziomie przekraczającym 20 % nieuchronnie doprowadzi do śmierci. Dlatego ważnym jest, aby regularnie się nawadniać nie dopuszczając do zbytniego odwodnienia.
  • Woda działa w naszych ciałach jak izolator i regulator temperatury. Najłatwiej jest to zauważyć w procesie pocenia, gdy wydalamy sporą ilość wody, a wraz z nią nadmiar ciepła. W normalnym rytmie dnia i nocy tę funkcję przejmuje proces oddychania i częściowo nerki.
  • Głównym składnikiem krwi jest osocze, a osocza woda. To zatem woda jest głównym środkiem transportu rozprowadzając składniki odżywcze po naszych organizmach. Aby dotarła do ich najodleglejszych zakamarków, serce pompuje w ciągu doby 5000 – 8000 litrów krwi.
  • Większość mikroelementów jest znacznie lepiej przyswajalnych z wody niż pokarmu. Na przykład dobowa norma dla magnezu to 300 mg, który z łatwością możemy zapewnić w odpowiedniej ilości pijąc 1,5 – 2 litry wody dziennie. Nie musimy się zatem suplementować czekoladą 🙂 Z drugiej strony, popularna w południowej Europie kawa podawana ze szklanką wody ma swoje naukowe wytłumaczenie. Espresso wypłukuje z organizmu m. in. magnez… który uzupełniamy szklanką chłodnej wody.

Dezynfekcja wodą elektrolizowaną

Ciekawostki o wodzie dotyczą także produkcji żywności, a dokładniej jej zabezpieczenia przez groźnymi mikroorganizmami. Woda elektrolizowana to połączenie wody i 1-2 % soli kuchennej wymieszanych w specjalnym reaktorze. W wyniku doprowadzenia do niego napięcia przy katodach i anodach powstają odczyny zasadowy i kwasowy, z których ten drugi ma nieco większe właściwości biobójcze. Składnikiem tej wody jest także wysoce niezbyt przyjazny dla drobnoustrojów kwas podchlorawy występujący naturalnie w ludzkim ciele. Tu powstaje on podobnie, z wody i soli, a rolę napięcia pełnią impulsy nerwowe. Jak widać, woda jest składnikiem prawie wszystkiego…

Czy to wszystkie ciekawostki o wodzie?

Nie, z pewnością nie przytoczyliśmy całego portfolio ale jedynie drobny wycinek. Woda jest podstawą każdego życia, najpopularniejszą substancją na Ziemi i jednocześnie najbardziej zagrożoną. Co prawda w procesach przemysłowych ogólny bilans wodny prawie nie ulega zmianie (tyle samo wody wraca do środowiska ile zostało skonsumowane), ale powracające zasoby są najczęściej mocno zanieczyszczone. Te procesy są bardzo rozpowszechnione, a walka o czystsze środowisko nie jest wystarczająco zaawansowana. Do tego dochodzą zanieczyszczenia rolnicze, gdzie wraz z wodą do gleby dostają się pestycydy przenikające kolejne warstwy ziemi. Słodka woda staje się dobrem luksusowym, cenniejszym od ropy.

Dlatego zadbaj już dziś o jej uzdatnienie i pij wodę pełną mikroelementów, zdrową i smaczną. Możemy pomóc, jeśli wybierzesz bezbutlowy dystrybutor wody filtrowanej.